Eagle SKU: CRS1835041772
CRS1835041772
Important Crankshaft must be balanced to match your specific rods and pistons.
Highlights:
  • material: forged 4340 steel
  • intended balance: internal
  • stroke: 3.504"
  • rod journal: 1.771"
  • rod journal width: 0.945"
  • main journals: 2.164"
  • minimum rod length: 5.29"