Eagle SKU: CRS5155F3D
CRS5155F3D
Important Torque to 63 ft-lbs, ARP moly lube ONLY!
Highlights:
  • bolts: 7/16" ARP 8740
  • material: forged 4340 steel
  • center to center length: 5.155"
  • pin size: 0.912"
  • pin end width: 1.06"
  • rod journal: 2.123"
  • housing bore: 2.2394"
  • big end width: 0.831"