Eagle SKU: CRS5565B3D
CRS5565B3D
Important Torque to 63 ft-lbs, ARP moly lube ONLY!
Highlights:
  • bolts: 7/16" ARP 8740
  • material: forged 4340 steel
  • center to center length: 5.565"
  • pin size: 0.927"
  • pin end width: 1.06"
  • rod journal: 2.1"
  • housing bore: 2.25"
  • big end width: 0.94"