Eagle SKU: CRS5608NXD-1
CRS5608NXD-1
Important Torque to 60 ft-lbs, ARP moly lube ONLY!
Highlights:
  • bolts: 3/8" ARP Custom Age 625+
  • material: forged 4340 steel
  • center to center length: 5.608"
  • pin size: 0.827"
  • pin end width: 1.035"
  • rod journal: 1.89"
  • housing bore: 2.008"
  • big end width: 1.032"
  • typical weight: 550g
  • bushed for full-floating piston pin
FORGED 4340 STEEL EXTREME DUTY H-BEAM ROD - DODGE NEON 2.0L, 5.608" LENGTH