Forge Motorsport SKU: FMWS20BB
These CNC machined precision alloy wheel spacers are 20mm thick with a 66.5mm bore and dual 5 stud bolt pattern for both 100 and 112mm PCD fitments. The spacers are anodised black to inhibit corrosion and "bonding" to the wheel or hub and are machined with an alloy spigot to allow centering on the hub. (often called "hubcentric" spacers) The spacers are suitable for most vehicles produced by Volkswagen Group. A 20mm spacer will give an overall track increase of 40mm when fitted to both sides of an axle.
  • These spacers are priced and sold per pair.
  • All Forge wheel spacers are manufactured from 6082 alloy
  • Extended wheel bolts are not supplied.
  • These wheel spacers are hubcentric
In The Box:
2 x FMWS20BB 20mm Wheel Spacer