Eurowise SKU: W463LIFTKIT60MM-24
Title: ADD Rear Bar ONLY
ADD Radius Arms: No Shock Upgrade (comes with Bilstein)
W463LIFTKIT60MM-24
Eurowise's solution to lifting your G-Class is here.
Integrating Fox Shocks into this kit helps to improve the ride quality and control on a lifted vehicle. Installing Eurowise 2 inch lift kit allows you to run a larger wheel and tire without sacrificing the wheel wells or fenders. We recommend 33" max on 2.5" (60mm).
Base Includes:
  • Qty. 4 Bilstein Shocks with Reservoir (only up to 2 inches/60mm of lift )
  • Qty. 4 Eurowise 60mm Lift Springs
  • Qty. 4 Front Caster Bushings
Models Fitment:
  • Mercedes-Benz G500 W463
  • Mercedes-Benz G550 W463
  • Mercedes-Benz G55 AMG W463
  • Mercedes-Benz G63 AMG W463
  • Mercedes-Benz G65 WMG W463
Complete kit with all options pictured above. Not everything in photo is included in Base Kit.
Stage 1: Non Adjustable Shocks
Options: Eurowise 2.5" Lift Springs (60mm)
Stage 2:
External Reservoir Mounted 2 Way Adjustable Shocks: