Yukon Gear & Axle SKU: yukZG GM12P-373
ZG GM12P-373
Product Details
  • Fits GM 12 bolt passenger car
  • 8.875" ring gear diameter
  • 12 ring gear bolts
  • 30 spline pinion
  • 3.73 ratio
Technical Notes
Warranty Information
Warranty information unavailable
Compatible Differentials
Specification
Upsell YESRP
Brand Yukon Gear & Axle
Prop65 Warning Not Applicable
Keywords 12P,3.73,DIFFRPGM12373C,GM,GM12-373C,GM12P-373-YG,RP,YG
Cover Bolts 12
Gear Ratio 3.73
Ratio 3.73
EndRatio 3.73
UPC 883584241232
ProxyNumber 24123
Width 12.00 in
Length 16.00 in
Depth 6.00 in