Yukon Gear & Axle SKU: yukZG GM12T-373T
ZG GM12T-373T
Product Details
  • Fits GM 12 bolt truck
  • 8.875" ring gear diameter
  • 30 spline pinion
  • 12 ring gear bolts
  • 3.73 ratio
  • Thick gear for 3.42 and down carrier
Technical Notes
Warranty Information
Warranty information unavailable
Compatible Differentials
Specification
Upsell YESRP
Brand Yukon Gear & Axle
Prop65 Warning Not Applicable
Keywords 12T,3.73,DIFFRPGM12373T,fits12,2.7612,to12,3.4212,CSE,GM,GM12-373GM12T-373T-YG,RP,THICK,YG
Cover Bolts 12
Gear Ratio 3.73
Ratio 3.73
EndRatio 3.73
UPC 883584241294
ProxyNumber 24129
Width 12.00 in
Length 16.00 in
Depth 6.00 in